Bolečine v sklepih: kako jih preprečiti?
Zakaj so bolečine v sklepih tako pogosta zdravstvena težava? Beri dalje.
Ljudje se pogosto srečujejo z različnimi zdravstvenimi težavami, med njih spadajo tudi bolečine v sklepih, ki se pojavljajo pri različnih starostih. Tako zdravstveno stanje lahko močno vpliva na kakovost življenja, saj ljudem omeji gibanje s tem pa povzroča težave pri čisto vsakdanjih aktivnostih.
Kateri pa so najpogostejši vzroki za bolečine v sklepih? Kot prvega in najpogostejšega lahko navedemo artritis. To je vnetje sklepov, poznamo več vrst kot na primer osteoartritis (hrustanec v sklepih se obrabi in povzroča bolečine ter zmanjšuje gibljivost) in revmatotoidni artritis ( avtoimunska bolezen pri kateri sistem napade sklepe, povzroči vnetje, lahko pa tudi trajno poškodbo sklepov). Naslednji pogost vzrok je preobremenjen sklep ali poškodba. Pri tem veliko vlogo igra prekomerna telesna aktivnost, saj lahko privede do zvinov ali zlomov. Tako stanje se načeloma pozdravi s počitkom in mirovanjem. Poznamo tudi različne bolezni, ki vplivajo na bolečine v sklepih. Mednje uvrščamo lupus, bolezni ščitnice ali okužbe, te povzročijo nastajanje sečne kisline ter posledično bolečino. Seveda pomemben dejavnik igra tudi starost. S staranjem se sklepi obrabljajo, z njimi pa tudi hrustanec. Na tak način se zmanjša gibljivost, pojavijo pa se bolečine in vnetja. Kot zadnji vzrok lahko izpostavimo še bolečine zaradi prekomerne telesne teže. Zaradi tega so sklepi lahko preobremenjeni in boleči.
Kateri pa so simptomi, po katerih prepoznamo, da imamo težave s sklepi? Največkrat se pojavi boleč občutek, ki je lahko oster ali pekoč. Pri gibanju se navadno še poslabša. Nastane lahko oteklina, ki jo največkrat povzroči vnetje. Občutimo lahko tudi togost in občutek okorelosti, ki se največkrat pojavi zjutraj, ko vstanemo ali po daljšem mirovanju. V nekaterih primerih se ljudem pojavi tudi rdečina in topel predel na bolečem mestu. To povzroči vnetje. Pogosto pride tudi do omejene gibljivosti, saj jo bolečina in vnetje močno omejita.