Toplotna črpalka od ideje do izvedbe
Podjetje Ekofrank izvaja vgradnjo toplotne črpalke na ključ ter pripravi vso potrebno dokumentacijo za pridobitev subvencije. Prava toplotna črpalka za vaš dom je dobra izbira, saj vam omogoča zmanjšanje stroškov ogrevanja za 50 do 80% v primerjavi s tradicionalnimi viri ogrevanja.. Je investicija, ki se povrne v ca. 6 do 7-mih letih. Ogrevanje s toplotno črpalko je enostavno in brez potrebnega dela z dovajanjem goriva in čiščenjem odpadkov izgorevanja. Za nove gradnje država zagotavlja subvencijo v višini do 20 % za nakup toplotne črpalke, medtem ko za zamenjavo obstoječih ogrevalnih sistemov subvencija znaša do 40 %. Ogrevanje s toplotno črpalko zmanjšuje emisije CO2 do 60%, s čimer prispevamo k čistejšemu okolju, v katerem bomo živeli mi in naši otroci.
Izbira ustrezne toplotne črpalke
Preverite, ali lahko namesto toplotne črpalke zrak/voda pride v poštev toplotna črpalka voda/voda ali toplotna črpalka zemlja/voda, ki imata večjo učinkovitost. Izračunajte potrebno moč toplotne črpalke, preverite dizajn zunanje enote ter dimenzije za ustrezno postavitev. Izberite ponudnika toplotne črpalke, ki lahko izvede celoten postopek in pripravi dokumentacijo. Po končani izvedbi vložite dokumentacijo za pridobitev subvencije. Za vse toplotne črpalke so na voljo subvencije v višini od 20 do 40% investicije.
Potrebna moč toplotne črpalke
Izbira ustrezne moči toplotne črpalke je ključnega pomena pri izbiri toplotne črpalke. Prenizka moč toplotne črpalke lahko vodi v nezmožnost ogrevanja objekta ali pa povečano porabo energije. Previsoka moč pa prinaša višje stroške in potrebo po močnejših varovalkah ter črpalkah. V praksi je izbira premočne toplotne črpalke redka, pogosteje pa se zgodi, da se izbere premajhna moč. To je še posebej pogosto pri toplotnih črpalkah zrak/voda, kjer se poskuša znižati investicijske stroške, kar pa vodi v večjo porabo toplotne črpalke in nižjo učinkovitost.
Izbor pravilne moči
Pri toplotnih črpalkah zrak/voda je ključno izbrati pravo moč, ki bo pokrila vse potrebe po ogrevanju do nizkih zunanjih temperatur. To pomeni, da mora toplotna črpalka samostojno zagotavljati ogrevanje do -7°C zunanje temperature (na Primorskem nekoliko manj), tako da bo dodatni vir ogrevanja potreben le v izjemno mrzlih obdobjih, kar znaša le 0,5% na letni ravni.
Izbira močnejše toplotne črpalke zrak/voda prinaša več prednosti. Z močnejšo toplotno črpalko lahko zagotovite ogrevanje objekta tudi pri nižjih zunanjih temperaturah, kar pomeni večjo samostojnost in manjšo potrebo po dodatnem viru ogrevanja. Močnejša toplotna črpalka bo delovala bolj učinkovito, saj bo takšna toplotna črpalka manj časa delovala na maksimalni moči, kar lahko podaljša njeno življenjsko dobo in zmanjša obrabo.
Manjše delovanje na maksimalni moči omogoča tišje delovanje toplotne črpalke, kar je še posebej pomembno v okoljih, kjer je tišina ključnega pomena. Z močnejšo toplotno črpalko boste pri nižjih temperaturah potrebovali manj ali skoraj nič pomoči dodatnega vira ogrevanja, kar zmanjšuje stroške ogrevanja in razbremenjuje električno omrežje.
Upoštevanje tipa gradnje pri novogradnji
V primeru novogradnje, kjer ni na voljo izračuna toplotnih izgub, se osredotočimo na aktualen izračun glede na tip gradnje objekta, ki nam poda ustrezno orientacijsko vrednost potrebne moči toplotne črpalke. Pri obstoječih objektih, kjer poznamo letne potrebe po energentu, lahko izračunamo potrebno moč toplotne črpalke glede na letne potrebe energenta in tip gradnje objekta. Pri tem se lahko pojavijo razlike med izračuni, ki so odvisne od ogrevanja vseh prostorov ali le na določeno temperaturo. Na podlagi izračunane potrebne moči toplotne črpalke izberemo najustreznejšo moč, ki je najbližja izračunu. Pri toplotnih črpalkah zrak/voda je pomembno upoštevati moč pri nižjih zunanjih temperaturah, medtem ko pri toplotnih črpalkah zemlja/voda in voda/voda ni potrebno izbirati močnejše toplotne črpalke.
Ključni faktorji pri izbiri toplotne črpalke
Pomembno je pregledati tehnične podatke, kot so koeficient učinkovitosti (COP), sezonska učinkovitost (SCOP) in energijski razred, ki vplivajo na celotno delovanje toplotne črpalke. Čeprav so te vrednosti koristne za grobo primerjavo, v praksi lahko pride do odstopanj, zato je pomembno razumeti, kako so ti podatki izračunani. Še en pomemben faktor je raven hrupa, ki ga proizvaja toplotna črpalka med delovanjem. Zlasti pri namestitvi na območjih, kjer so strožji predpisi o hrupu, je to lahko ključnega pomena. Estetski vidik je lahko pomemben za nekatere uporabnike, zato je dobro izbrati toplotno črpalko, ki se vizualno ujema z okolico in ne kazi videza stavbe.