Transkranialna pulzna stimulacija zmanjšuje simptome Alzheimerjeve bolezni
Z leti se začnejo simptomi različnih kroničnih bolezni slabšati. To velja tudi za Alzheimerjevo bolezen, kjer lahko simptome začnete zmanjševati z različnimi oblikami terapij, kot je transkranialna pulzna stimulacija, o kateri izvedite več z obiskom spletne strani Centra fizioterapije Ljubljana. Gre za novejšo obliko terapije, ki pomaga pri tej težki bolezni. Treba je poudariti, da se simptomov popolnoma ne more odstraniti, saj gre za kronično avtoimunsko bolezen, za katero žal še ne poznamo zdravila. Vsekakor pa je vsaka pomoč pri zmanjševanju simptomov močno dobrodošla, sam preprečuje hitri napredek bolezni.
Kdaj je transkranialna pulzna stimulacija najbolj učinkovita?
Transkranialna pulzna stimulacija je pulzna stimulacija možganov. Akustični impulzi, ki nastanejo zunaj telesa, se s posebno napravo vnesejo v možgane. Cilja se, da ti impulzi zadenejo tiste možganske regije, ki potrebujejo stimulacijo. Najbolj primerna je za bolnike, ki imajo potrjeno Alzheimerjevo bolezen. Največ učinka bo vidnega pri tistih, ki imajo blago do zmerna obliko Alzheimerjeve bolezni. Primerna je tudi za osebe z drugimi oblikami demence. Pred izvedbo terapije je treba opraviti različne teste, ki pokažejo ali je bolnik primeren kandidat. Pred začetkom terapij je potrebno opraviti MRI slikovno diagnostiko glave in možganovine. Nato mora specialist nevrologije potrditi, da je oseba primeren kandidat.
S terapijo se s stimulacijo možganov preprečuje napredovanje Alzheimerjeve bolezni. Spodbuja in ohranja se duševna sposobnost bolnikov. Pomaga pri zmanjševanju depresije, pa tudi pri povečanju prostorske orientiranosti, pa boljšega delovanje spomina, večjih gibalnih sposobnosti in na splošno vrnitev k vsakodnevnim funkcionalnim aktivnostim.
Transkranialna pulzna stimulacija je oblika terapije, ki se izvaja v ambulanti Centra fizioterapije Ljubljana. Terapija poteka približno 30 minut in jo je treba za boljše rezultate opraviti večkrat. Najprej se terapije opravljajo večkrat na teden, potem pa mesečno oziroma odvisno od posameznika. Sama terapija načeloma ni boleča, lahko pa se pojavi rahla bolečina na določenih predelih lobanje.