Kako se zdravi inkontinenca
Inkontinenca ali uhajanje vode je zelo neprijetna težava, zato je nadvse priporčljivo, da veste, kako jo zdraviti (https://www.nadlani.si/zdravje/zdravljenje-inkontinence-je-odvisno-od-vec-dejavnikov/). Z njo najpogosteje srečujejo ženske, vendar pa lahko prizadene tudi moške in celo otroke. Glede na spol in vzrok nastanka ločujemo nekaj različnih oblik inkontinence, ki jih tudi drugače zdravimo. Da bi ugotovili, kako določen tip inkontinence pozdravimo, pa je potrebna natančna zdravniška diagnostika, ki odkrije vzrok njenega nastanka. Torej, kaj točno je inkontinenca, kako nastane in kako jo lahko uspešno pozdravimo?
Zdravljenje ni enoznačno
Najpogostejši obliki inkontinence sta stresna in urgentna. Stresna je najpogostejša pri ženskah. Poznamo pa tudi mešano inkontinenco ter uhajanje urina po uriniranju. Glede na tip bolezni, ki je prisotna pri bolniku, lahko zdravnik zelo natančno določi terapijo, ki problem uspešno odpravi.
Dobra novica je, da lahko na preprečevanje pojava inkontinence bistveno vplivamo kar mi sami, z ustreznim življenjskim slogom. Tako je velik del zdravljenja v bistvu kar preventiva, zdravila pa pridejo v upoštev šele takrat, ko bolezen ni več obvladljiva z našim lastnim delovanjem. Glavni razlog, da sploh pride do bolezni je posameznikova prekomerna telesna teža. Uravnotežena prehrana, ki preprečuje nastanek debelosti je zato prvi korak k preprečevanju inkotinence. K slednjemu močno pripomore tudi opustitev kajenja, zmanjšanje pitja kofeinskih napitkov, ustrezna količina vnosa tekočine in redno izvajanje vaj za krepitev medeničnega dna. Ena izmed preventivnih rešitev je tudi pitje čajev iz koprive, ploda palmeta in vrbovca.
Ker je inkontinenca povezana s popuščanjem mišic, se kot najboljša izkaže vadba, pri kateri krepimo mišice medeničnega dna. Na voljo so popolnoma preproste vaje, kjer stiskamo in dvigujemo mišice medeničnega dna. Ob izdihu stisnemo mišice medeničnega dna in stisk držimo približno pet sekund. Vzamemo si prav toliko premora in ponovno stisnemo ter vajo ponovimo petkrat. Sledijo hitre vaje stiskanja, kjer stisk takoj popustimo in to ponovimo petkrat. Prednost teh vaj je, da jih lahko izvajate kadarkoli v dnevu, tudi ko počivate.